periodontolog, zęby

Periodontolog – czym się zajmuje?

Zdrowie i uroda

Jedną ze specjalizacji powiązanych ze stomatologią jest periodontologia, która jest coraz bardziej popularną dziedziną medycyny z punktu widzenia współczesnego pacjenta. Dlatego też w wyszukiwarkach internetowych coraz częściej pojawia się hasło – dobry periodontolog Kraków.

Czy zajmuje się ta dziedzina medycyny stomatologicznej?

Periodontologia Kraków jest nadal mylnie nazywana paradontologią, a dzieje się tak dlatego, ponieważ to właśnie paradontoza, czyli trudna do wyleczenia choroba dziąseł jest najczęstszą przyczyną wizyt u tego typu specjalistów. Obecnie przyjęło się twierdzić, że lekarz o specjalności periodontolog Kraków zajmuje się wszystkimi rodzajami schorzeń przyzębia.

Aby udać się do lekarza o tej specjalizacji należy uprzednio odbyć wizytę diagnostyczną w ogólnym gabinecie stomatologicznym, gdzie lekarz dentysta zbada, wyda diagnozę co do rodzaju schorzenia, a następnie skieruje pacjenta do gabinetu specjalisty od chorób przyzębia w celu dalszego leczenia.

Kiedy wizyta u lekarza periodontologa jest konieczna?

Wizyta w gabinecie, którego specjalizacją jest periodontologia Kraków najczęściej jest niezbędna wówczas, kiedy posiadamy konkretne objawy chorobowe, które nasilają się i nie można ich wyleczyć domowymi sposobami, czy też używaniem specjalistycznych past do zębów.

Do takich objawów niewątpliwie należy uporczywe krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania zębów, odsłonięcie szyjek zębowych, które daje wysoką wrażliwość na różne pokarmy oraz temperatury. Objawy, które powinny wzbudzić niepokój oraz skłonić do wizyty u specjalisty to także obrzęki w obrębie dziąseł oraz suchość i brzydki zapach z ust.

Jak wygląda wizyta u lekarza periodontologa?

Dobry periodontolog Kraków każdego pacjenta traktuje z dużą uwagą. Pierwszym krokiem podczas wizyty jest szczegółowy wywiad na temat dolegliwości, jakie stwarza jama ustna. Należy dokładnie poinformować lekarza o konkretnych objawach, a także czasie, w którym występują. Rzetelnie udzielone informacje na temat swojego stanu zdrowia z pewnością pomogą lekarzowi wydać trafną diagnozę i wdrożyć prawidłowe leczenie.

Z reguły proces leczenia u lekarza o specjalności periodontolog jest dosyć długotrwały. Z pewnością nie kończy się na jednorazowej wizycie. Lekarz wydaje zalecenia co do codziennej higieny jamy ustnej, zabezpiecza różnymi preparatami zęby oraz dziąsła, przepisuje preparaty lecznicze, a także umawia następne wizyty kontrolne, podczas których sprawdzane są postępy w leczeniu schorzeń jamy ustnej u pacjenta.