dentysta, stomatolog

Proste sposoby na pokonanie strachu przed dentystą

Zdrowie i uroda

Niezależnie od tego, czy cierpisz na silną dentofobię, czy może tylko w niewielkim stopniu boisz się dentysty, powinieneś jak najszybciej oswoić się ze swoim strachem i spróbować go pokonać, póki nie zwiększył on swojego rozmiaru. Klinika stomatologiczna Lublin nie musi ci się kojarzyć z katorgą i męczarniami. Wystarczy, że zastosujesz się do poniższych metod, a w ten sposób wcielisz w życie praktyczne techniki wykorzystywane przy leczeniu terapeutycznym właśnie dentofobii.

Krok 1 – znajdź dobrego dentystę Lublin

Przede wszystkim poszukaj kogoś, komu w stu procentach zaufasz i zrobisz to bez żadnego oporu. Jeżeli twój stomatolog nie ma do ciebie zbyt dobrego podejścia i na samą myśl o nim twoje ciało zaczyna drżeć, a oddech przyspiesza, po prostu musisz go zmienić. Innego wyjścia nie ma. Poproś tutaj o pomoc zaufane osoby. Być może twoja rodzina lub znajomi wiedzą, jaki dentysta Lublin dobrze by się tobą zajął. Pójdź do kogoś z polecenia, bo jest to tak naprawdę najlepszy sposób na znalezienie znakomitego specjalisty. W końcu twoi znajomi nigdy nie poleciliby ci kogoś, z kogo sami nie byliby zadowoleni.

Krok 2 – mów otwarcie o swoim lęku

Gdy już będziesz w gabinecie, zadbaj o to, by dentysta zdał sobie sprawę z twoich problemów. Gabinet stomatologiczny Lublin ma stać się dla ciebie przyjaznym miejscem, więc nie możesz niczego w nim skrywać. Otwarcie i śmiało powiedz stomatologowi o swojej fobii czy nawet niewielkim odczuwalnym lęku. Już gdy to zrobisz, poczujesz natychmiastową ulgę, bo uświadomisz sobie, że nie jesteś w tym wszystkim sam. Nie bój się więc wyrażać swoich uczuć. Nie bój się też zadawać pytań, jeżeli tylko takowe pojawią. Dobry dentysta Lublin zawsze powinien być chętny do rozmowy. Na pewno nie będzie cię zbywać, a zapewni otuchę i wsparcie, abyś nie musiał przeżywać tego wszystkiego sam.

Krok 3 – postaraj się odprężyć

Jest to ciężkie, ale nie niewykonalne. Nawet jeśli klinika stomatologiczna Lublin kojarzy ci się z salą tortur, jeszcze przed wejściem do niej weź głęboki oddech i pomyśl o czymś przyjemnym. Podobne techniki możesz zastosować, siedząc już na fotelu dentystycznym. Zamiast skupiać się na tym, co jest tu i teraz, uciekaj myślami do najprzyjemniejszych wspomnień, aby nie koncentrować się na samym zabiegu. W niektórych nowocześniejszych gabinetach stomatologicznych pacjenci mogą nawet skorzystać ze specjalnej sedacji wziewnej, która znakomicie odpręża ciało i umysł.