ból zęby dentysta, stomatolog

Co się dzieje, gdy tracimy ząb?

Zdrowie i uroda

Utrata zęba lub zębów zawsze wiąże się ze smutkiem oraz obawą, że nie będziemy już nigdy mogli cieszyć się pięknym uśmiechem. Są też takie osoby, które nie przejmują się stratą zęba i przechodzą nad tym faktem do porządku dziennego. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, bo takie braki trzeba jak najszybciej uzupełnić. Dlaczego?

Utrata zęba – konsekwencje

Co się dzieje gdy tracimy ząb? Przede wszystkim dochodzi do przemieszczania się zębów sąsiadujących, przez to powstają wolne przestrzenie pomiędzy pozostałymi zębami, to z kolei może powodować ból w okolicy stawów szczękowych. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale przez zmiany w łuku zębowym możemy odczuwać także chroniczne bóle głowy, które znacząco utrudniają życie.

Kiedy tracimy ząb, kość, w której był osadzony powoli zanika, co powoduje zmiany rysów naszej twarzy. Niestety w miejscach, gdzie brakuje zębów, nasze policzki zapadają się, przez co nasza twarz wygląda dużo starzej. Niestety osoby posiadające protezy zębowe bardzo często borykają się z tym problemem. To dlatego dużo lepszym rozwiązaniem będą implanty zębowe, które są wykonywane przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii. W tym wypadku śruba jest wkręcana w kość, dlatego nie dochodzi do jej zaniku. Jeżeli będziemy odwlekać decyzję o leczeniu implantologicznym, wówczas może okazać się, że przez znaczny zanik kości nie będziemy kwalifikować się do takiego zabiegu.

Kolejnym powikłaniem po utracie zęba jest wysuwanie się pozostałych zębów. Zachwianie nacisków i siły powoduje, że może dochodzić do przemieszczania się i wysuwania się przeciwległych zębów. W tym wypadku także nie jest to wyłącznie kwestia estetyki, ale zdrowia.

Efekt Godona – co to?

W przypadku, kiedy brakuje nam jednego zęba, powoli wysuwa się ząb statyczny przeciwstawny z kości. Szuka on kontaktu z przeciwległą stroną, jeżeli do niego dochodzi, wówczas możemy odczuwać dolegliwości bólowe. Generalnie nie warto zwlekać z wszczepieniem implantów, gdyż konsekwencje mogą być nieprzyjemne i będą wiązać się nie tylko z pogorszeniem się wyglądu naszego uśmiechu, ale także z szeregiem dolegliwości, które będą negatywnie wpływać na komfort naszego życia. Warto zatem nie bagatelizować problemu, tylko od razu udać się do lekarza stomatologa i opracować plan leczenia, zanim dojdzie do zaniku kości i wystąpi efekt Godona.