ortodoncja poznań

Dlaczego mamy chore zęby?

Zdrowie i uroda

Często spotykamy się z pytaniem, jakie są choroby zębów i jakie są ich przyczyny. Warto wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów chorób zębów, które mogą mieć różne przyczyny. Poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich.

Próchnica

Pierwszym i najbardziej popularnym rodzajem choroby zębów jest próchnica. Jest to choroba bakteryjna, która atakuje zęby i powoduje ich niszczenie. Próchnica jest najczęściej spotykana u dzieci i młodzieży, ale może dotyczyć również dorosłych. Jej przyczyną jest niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz spożywanie dużych ilości słodyczy i innych produktów bogatych w cukry. Aby zapobiec próchnicy, konieczna jest regularna higiena jamy ustnej oraz unikanie produktów bogatych w cukry.

Kamień nazębny

Kolejnym rodzajem choroby zębów jest kamień nazębny. Jest to choroba, która powoduje tworzenie się kamienia na zębach. Kamień nazębny jest bardzo trudny do usunięcia i może powodować ból oraz problemy z jedzeniem. Aby zapobiec kamieniu nazębnemu, konieczna jest regularna higiena jamy ustnej oraz unikanie produktów bogatych w wapń.

Przyczyny chorób zębów

Choroby zębów mogą być spowodowane przez wiele czynników, w tym przez nieprawidłową higienę, złą dietę i brak dostępu do leczenia stomatologicznego. Niektóre z tych czynników można zmienić, a inne są poza naszą kontrolą.

  • Nieprawidłowa higiena to jeden z najczęstszych czynników prowadzących do chorób zębów. Zęby mogą się brudzić od resztek jedzenia, które zostają na nich po posiłkach. Jeśli nie oczyszczamy regularnie zębów, może dojść do gromadzenia się kamienia nazębnego, który może powodować próchnicę. Aby uniknąć tego problemu, należy myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie i regularnie je wybielać.
  • Zła dieta to kolejny czynnik, który może prowadzić do chorób zębów. Niektóre pokarmy, takie jak słodycze i napoje gazowane, mogą powodować próchnicę. Aby temu zapobiec, należy ograniczyć ilość tych pokarmów w diecie i spożywać więcej warzyw i owoców.
  • Brak dostępu do leczenia stomatologicznego to kolejny czynnik, który może prowadzić do chorób zębów. Jeśli nie możemy regularnie chodzić do dentysty, możemy mieć problemy z zębami. Dentyści mogą pomóc w zapobieganiu chorobom zębów, a także w leczeniu tych, które już się rozwinęły.

Pamiętaj, że możesz zapobiec wielu chorobom zębów, stosując się do tych prostych zasad. Regularne mycie zębów, wybielanie ich i unikanie pokarmów, które mogą powodować próchnicę, pomogą Ci utrzymać zdrowe zęby. Jeśli szukasz salonu dentystycznego zobacz: ortodoncja Poznań.