elektryk, prąd

Czy warto posiadać uprawnienia SEP?

Technologia Przemysł

Uprawnienia SEP to poświadczenie o posiadaniu odpowiednich kwalifikacji. Mogą znacznie pomóc w rozwoju kariery wszystkich osób pracujących w zawodzie elektryka. Zatem warto wiedzieć jakie rodzaje uprawnień można zdobyć i w jaki sposób uzyskać odpowiednie certyfikaty.

Co to jest SEP?

SEP to skrót od Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Jest to organizacja, która powstała już w 1919 roku i działa od tego czasu nieprzerwanie. Została stworzona głównie z myślą o zrzeszeniu wszystkich osób pracujących w zawodzie elektryka.

SEP zajmuje się opracowywaniem przepisów i właściwych wytycznych. W jego kompetencjach leży również szerzenie wiedzy. Główną działalność opiera jednak na umożliwianiu podnoszenia kompetencji wszystkich elektryków. Regularnie organizuje warsztaty, kursy, a także egzaminy, które pozwalają na uzyskanie ważnych uprawnień.

Kiedy warto posiadać uprawnienia sepowskie?

Uprawnienia sepowskie mają bardzo duże znaczenie w branży. Ze względu na to, odpowiednie certyfikaty są doceniane, a często nawet wymagane przez pracodawców. Stanowią poświadczenie posiadania odpowiednich kwalifikacji, a także wiedzy z zakresu przepisów i aktualnych wytycznych.

Zdobywając uprawnienie SEP można w znaczny sposób wpłynąć na swoją pozycję na rynku pracy. Certyfikat stanowi dowód kompetencji i pozwala na znalezienie pracy na lepszych warunkach

Jak zdobyć uprawnienie SEP?

Uprawnienie SEP można zdobyć tylko przystępując do egzaminu organizowanego przez to stowarzyszenie. Może się na to zdecydować każda osoba, która chce rozpocząć pracę jako elektryk. Jedynymi warunkami jest ukończone 18 lat i minimum podstawowe wykształcenie.

W zależności od posiadanej wiedzy można zdecydować się na ukończenie jednego z kursów przygotowawczych. Są to zazwyczaj kilkugodzinne szkolenia, podczas których zostają omówione wszystkie najważniejsze zagadnienia potrzebne do egzaminu SEP.

Egzamin SEP bez kursu

Możliwe jest również przystąpienie do egzaminu SEP bez konieczności uczęszczania na kurs. Na takie rozwiązanie decyduje się wiele osób, które posiadają już pewne doświadczenie lub takie, które z różnych względów nie mają możliwości uczestnictwa w kursie.

Stowarzyszenie Elektryków Polskich wymaga odnawiania wszystkich uprawnień co 5 lat. Z tego względu, osoby pracujące aktywnie w zawodzie, podchodzą do egzaminów regularnie i często same się do nich przygotowują. Większość specjalistów, którzy jedynie odnawiają swoje uprawnienia decyduje się na na zapisanie na egzamin SEP bez kursu przygotowawczego.