szczęka, zdrowe zęby

Proteza na implantach – zalety nowoczesnej protezy stałej

Zdrowie i uroda

Nowoczesna protetyka w przypadku osób o znacznie niepełnym uzębieniu spełnia dwie podstawowe role. Po pierwsze przywraca ona prawidłowe proporcje i kształt twarzy, wpływając jednocześnie na poprawę stanu psychicznego pacjenta oraz jego samoakceptację. Po drugie ma wymiar prozdrowotny, ponieważ zapobiega zanikowi kości, dolegliwościom bólowym oraz przywraca funkcje fizjologiczne jamy ustnej umożliwiając prawidłowe gryzienie pokarmu.

Proteza na implantach


Nowoczesna protetyka oferuje pacjentom protezę osadzoną na implantach. Takie rozwiązanie poza wymienionymi na wstępie ma szereg innych pozytywnych cech. Należą do nich między innymi: stabilność protezy, trwałość protezy oraz brak konieczności stosowania diety eliminacyjnej.

Proteza na implantach – stabilność

Proteza na implantach jest stabilna i nie przemieszcza się w jamie ustnej pacjenta. Wpływa to niewątpliwie na komfort jej użytkowania. Ponadto, po pewnym czasie adaptacji pacjent nie odczuwa dyskomfortu związanego z obecnością ciała obcego w jamie ustnej. Protezy nie mocowane trwale mogą się poruszać i przemieszczać, a problem nasila się w trakcie użytkowania protezy oraz zaniku kości w obrębie jamy ustnej, potęgując dyskomfort i obniżając jakość życia pacjenta.

Proteza na implantach – trwałość

Proteza na implantach musi być wykonana z materiałów najwyższej jakości. Starannie wykonana przez protetyka i dopasowana przez stomatologa do budowy anatomicznej jamy ustnej pacjenta jest niebywale trwała i odporna na działanie czynników zewnętrznych, w tym zarówno mechanicznych, jak i chemicznych.

Proteza na implantach – brak konieczności stosowania diety eliminacyjnej


W przypadku protez ruchomych wykonanych na przykład z akrylu dochodzi do zaburzenia procesu wstępnej obróbki pokarmu. Wynika to z faktu zmniejszenia wydolności żucia, poprzez wywieranie nacisku przez protezę na błonę śluzową jamy ustnej pacjenta. W konsekwencji jest on zmuszony do stosowania diety, która pomija między innymi pokarmy twarde, takie jak na przykład orzechy czy cechujące się dużą lepkością. W przypadku protez na implantach nie ma konieczności stosowania ograniczeń w zakresie konsystencji i twardości pokarmów, ponieważ wydolność żucia nie jest zaburzona.

Proteza na implantach cena

Jak przedstawiono powyżej proteza na implantach jest bardzo funkcjonalna i komfortowa dla pacjenta. Koszt jej wykonania i dopasowania do anatomii jamy ustnej pacjenta jest dość wysoki. Należy jednak pamiętać, że tego typu proteza jest niezwykle trwała i zazwyczaj ma dożywotnią gwarancję.

Szczeka na implantach cena

Cena protez tego typu zależy przede wszystkim od stanu jamy ustnej pacjenta oraz jest inna w zależności od regionu kraju, w tym dostępności do usług protetycznych. Koszt tego typu protez jest bardzo zróżnicowany i waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.