dentysta, stomatolog, gabinet dentysta

Najważniejsze instrumenty diagnostyczne, które powinien posiadać dobry gabinet stomatologiczny Toruń

Zdrowie i uroda

Instrumenty diagnostyczne jak powszechnie wiadomo są podstawowymi akcesoriami stomatologicznymi, które wykorzystywane są przede wszystkim do dokładnej oceny stanu jamy ustnej. W dużej mierze to właśnie dzięki instrumentom diagnostycznym dentysta jest w stanie dokonać diagnozy ubytków, schorzeń i problemów w jamie ustnej. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo bez których instrumentów diagnostycznych współczesna stomatologia Toruń nie może się obejść.

Funkcjonalne lusterko dentystyczne

Nowoczesny gabinet stomatologiczny Toruń posiada stałe albo wymienne lustra, które najczęściej umieszczone są na odpowiednio wyprofilowanej rękojeści. Zwierciadło w zależności od potrzeb może być wklęsłe albo płaskie. Jeżeli chodzi o średnicę to najczęściej spotkać można się z modelami 18-20 mm. Lustro dentystyczne jak łatwo się domyślić służy do precyzyjnych oględzin przestrzeni zębowych, które są niedostępne przez dentystę w widzeniu bezpośrednim. Lusterko spełniać będzie swoje podstawowe zadania zwłaszcza wtedy, gdy będzie umiejętnie ustawione w stosunku do oświetlenia punktowego. Dzięki temu, że lustro odbija światło można doświetlić poszczególne przestrzenie jamy ustnej. Najlepsza klinika stomatologiczna Toruń posiada lustro z dodatkową lampką ułatwiającą pracę.

Uniwersalny zgłębnik dentystyczny twardy

Każdy profesjonalny gabinet stomatologiczny Toruń wyposażony jest również w zgłębnik dentystyczny twardy. Mowa tutaj oczywiście o popularnej sondzie, która potocznie nazywana jest zgłębnikiem stomatologicznym. Jest to specjalne narzędzie, które składa się z trzonu i bardzo ostrej końcówki. Dzięki sondzie dentysta jest w stanie na bieżąco kontrolować twardość zębów oraz ich wypełnień. Zgłębnik dentystyczny twardy wykorzystywany jest także do badania wrażliwości poszczególnych zębów. Jest to idealnie narzędzie, dzięki któremu możliwe jest kontrolowanie głębokości ubytków. Do wyboru jest bardzo wiele różnych zgłębników stomatologicznych, które miedzy sobą różnią się nie tylko kształtem, ale również grubością końcówki, czy też stopniem jej nachylenia w stosunku do rękojmi. Klinika stomatologiczna Toruń może być wyposażona w zgłębnik sierpowy, prostokątny albo rozwartokątny.

Ergonomiczna pęseta stomatologiczna

Opisując najpopularniejsze instrumenty diagnostyczne wykorzystywane w gabinetach dentystycznym warto wspomnieć również o szczypczykach. Pęsety stomatologiczne wykorzystywane są między innymi do przenoszenia ligniny, wacików i tamponów. Pęsety zaprojektowane są w taki sposób, aby dentysta bez problemu mógł chwycić najdrobniejsze instrumenty stomatologiczne.