syrop owocowy, zdrowy sok z owoców

Jak wybrać zdrowe syropy owocowe?

Zdrowie i uroda

Syropy i soki owocowe to doskonały sposób na dostarczenie organizmowi dużej dawki witamin w okresie jesienno-zimowym. Poza walorami odżywczymi wyróżniają się intensywnym aromatem, kolorem oraz słodkim smakiem.

Z jakich owoców można robić syropy?

Właściwie wszystkie owoce można wykorzystać do przygotowania przetworów na zimę. Dzięki nim w łatwy sposób można uzupełnić potrzebne dla organizmu.

Zdrowe syropy owocowe i zdrowe soki najlepiej jest przygotować samodzielnie w domu, wykorzystując do tego owoce z własnego ogrodu. Zawierają tylko tylko naturalne składniki, czyli owoce i cukier, który jest konserwantem.

Nie wszyscy jednak mają możliwość przygotować zdrowe syropy owocowe w domu. W takim wypadku skazani są na gotowe produkty dostępne w sklepach. Trzeba umiejętnie je wybrać, by rzeczywiście były zdrowe.

Na co zwrócić uwagę wybierając zdrowe soki?

W sklepach jest duży wybór syropów i soków z różnych owoców. najczęściej kierujemy się ulubionym smakiem, np truskawkowym, malinowym lub wiśniowym. Nie ma w tym nic złego, ale znacznie ważniejsze są właściwości zdrowotne tych napojów. Można poznać je po składzie umieszczonym na etykiecie wyrobów.

Niestety większość z nich zawiera różne składniki, w najmniejszej ilości sok owocowy. Najczęściej w ich składzie znajdziemy wodę, substancje regulujące kwasowość, zagęszczacze, barwniki, substancje słodzące. Zawartość zagęszczonego soku ogranicza się do niecałego procenta. Oczywiście te produkty są najtańsze, ale nie mają żadnych właściwości odżywczych, a dla dzieci są wręcz szkodliwe.

Każdy producent ma obowiązek podawać na etykiecie wszystkie składniki, w kolejności zawartości procentowej, a więc na pierwszych pozycjach będą znajdować się składniki o największej zawartości procentowej.

Zdrowe syropy owocowe i soki w pierwszej kolejności powinny zawierać zagęszczony sok owocowy, jego zawartość powinna oscylować w granicach 55%. Resztę może stanowić cukier i woda.

Tak wysokiej jakości syropy znajdziemy w sklepach ze zdrową żywnością lub na wydzielonych półkach z produktami BIO.

Czy BIO zawsze oznacza BIO?

Na półkach sklepowych możemy znaleźć wiele produktów z napisami bio lub eko. Bardzo często są to tylko chwyty marketingowe. Prawdziwe BIO syropy owocowe posiadają dodatkowo certyfikat unijny w postaci zielonego listka zbudowanego z 12 gwiazdek. Taki certyfikat oznacza, że do uprawy owoców i produkcji syropów nie były używane nawozy sztuczne, pestycydy, ani inne środki chemiczne. Takie produkty są droższe, ale zdrowie nie zna ceny.