zęby mleczne, dentysta

Jak dbać o zęby mleczne?

Zdrowie i uroda

Zęby mleczne zaczynają rosnąć u dzieci mniej więcej od szóstego miesiąca życia. Prawie każdy trzylatek ma komplet 20 mleczaków. To dobry moment, by wybrać się z dzieckiem na wizytę adaptacyjną i zrobić przegląd uzębienia. Stomatolog Gliwice może sprawdzić, czy zęby ułożone są prawidłowo i czy nie pojawiła się na nich próchnica, którą trzeba będzie leczyć. Poniżej przeczytasz, jak pomóc dziecku dbać o mleczne ząbki, by były zdrowe i śnieżnobiałe.

Mycie mlecznych zębów

Wśród rodziców panuje obiegowa opinia, że o zęby mleczne u dzieci nie trzeba dbać, bo i tak wypadną. Tym samym zdarza im się nie pilnować dzieci podczas higieny. Jak podkreślają dentyści Gliwice, jeśli na zębach mlecznych pojawi się nieleczona próchnica, przeniesie się ona na zęby stałe i konieczne będzie nieprzyjemne leczenie.

Większość dzieci nie potrafi samodzielnie dokładnie umyć zębów. Zdaniem stomatologów, póki dziecko nie nauczy się posługiwać piórem (pisać), nie ma zdolności manualnych, które umożliwiają dokładne czyszczenie zębów. Dlatego też rodzice powinni pilnować czystości zębów i pomagać swoim dzieciom.

Najlepsza w takiej sytuacji będzie szczoteczka elektryczna, która jest bardziej dokładna. Starszym dzieciom można kupić płyn do płukania jamy ustnej. Trzeba mieć pewność, że dziecko płynu nie połknie, więc najlepiej wcześniej ćwiczyć z wodą.

Przegląd zębów i profilaktyka

Stomatolog Gliwice powinien przeglądać zęby dziecka co 4 miesiące. Szkliwo na mleczakach jest słabe, więc do rozwoju próchnicy może dojść bardzo szybko. Wcześnie wykryte zmiany dentyści Gliwice mogą łatwo usunąć. Wystarczy tylko oczyścić ząb i nałożyć na niego żel do mineralizacji. Nie ma konieczności borowania i plombowania.

Zazwyczaj klinika stomatologii Gliwice zatrudnia stomatologa, który pracuje tylko z dziećmi. Pedodonta, bo tak nazywa się dentysta dziecięcy, ma podejście do maluchów, a dzieci go lubią, więc nie boją się przychodzić na wizytę.

Klinika stomatologii Gliwice uczestniczy też w programach profilaktyki dla dzieci. W związku z tym mali pacjenci mogą korzystać z zabiegów lakierowania i lakowania zębów, które je wzmacniają i zabezpieczają przed próchnicą.

Leczenie zębów mlecznych

Kiedy na mlecznych zębach pojawi się próchnica, trzeba je leczyć. Nieduże, kredowe plamy można usunąć bez borowania. Większe i bolesne ubytki trzeba leczyć tradycyjnie w znieczuleniu miejscowym lub przy użyciu gazu rozweselającego.