dentysta, stomatolog

Proteza na implantach – jak jest mocowana?

Zdrowie i uroda

Wraz z wiekiem pogarsza się stan naszego uzębienia – jest to całkiem naturalny proces, który u każdego człowieka przebiega nieco inaczej. Wpływ mają na to bardzo różnorodne czynniki, w tym również to, jak dbaliśmy o zęby. Zdarza się więc, że wiele osób boryka się z utratą swoich zębów i musi wspomóc się protezą.

Rodzaje protez – proteza na implantach

Istnieją dwa najbardziej popularne rodzaje protez – ruchome oraz stałe. Ruchome nie wymagają posiadania własnych zębów, aby mogły się utrzymać w jamie ustnej. Z tego też względu można je wyciągać na noc, ale są one mniej stabilne od tych, które mocowane są na stałe.

Protezy stałe to przede wszystkim te, które mocuje się na pozostałych własnych zębach, a jeśli ich brak, to na implantach. Proteza na implantach jest dużo bardziej stabilna, co przekłada się na jej znacznie bardziej komfortowe użytkowanie. Jednak jej założenie jest bardziej skomplikowane i przede wszystkim wymaga zastosowania sztucznych korzeni, czyli tzw. implantów.

Jak mocowana jest proteza na implantach?

Każda proteza na implantach wymaga utworzenia w kościach szczęki i żuchwy sztucznych korzeni. Są to tzw. implanty. Jak mocowana jest proteza na implantach? Jest to zabieg, który wymaga co najmniej kilku wizyt w gabinecie dentystycznym. W pierwszej kolejności wykonuje się wywiad lekarski, a także pobiera się wycisk. Może być także konieczne wykonanie badania obrazowego szczęki i żuchwy, które pozwoli ocenić, w jakim stanie są kości i czy można na nich bezpiecznie przeprowadzić zabieg z implantami.

Jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania, to przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego wszczepia się implant. Potrzebuje on około trzech miesięcy, aby zrosnąć się z kością. Dopiero wtedy mocuje się w nim śruby gojące, a po kilkunastu dniach można je usunąć, wykonać wycisk i wykonać nową protezę, która zostaje zamocowana na implantach.

Zalety protezy na implantach

Nie da się ukryć, że stała szczęka na implantach niesie wiele korzyści dla jej posiadacza. Główne zalety protezy na implantach to przede wszystkim stabilność, która przekłada się na większy komfort życia – nie tylko nie trzeba się martwić o to, że może ona przypadkiem wypaść, ale również znacznie łatwiej spożywać wszystkie posiłki. Jest ona także znacznie łatwiejsza w pielęgnacji – po prostu wystarczy myć ją szczoteczką jak prawdziwe zęby.