pożar, ogień, klapy oddymiające

Jak działają klapy oddymiające?

Przemysł

Jakie funkcje mają klapy oddymiające? W jakich obiektach się je stosuje i jakie mają wymiary? Oto najważniejsze informacje.

Klapy oddymiające – do czego służą?

Zadaniem klap oddymiających jest odprowadzanie dymu, ciepła oraz gazów zagrażających życiu ludzi przebywających w budynku podczas pożaru. Montuje się je na dachach obiektów mieszkalnych, użyteczności publicznej, handlowych, halach przemysłowych lub magazynach. W czasie pożaru klapy otwierają się samoczynnie po otrzymaniu sygnału z centrali oddymiana. Na co dzień – kiedy nie ma zagrożenia pożarowego – urządzenia te pełnią funkcję doświetleniową i wentylacyjną dla konkretnych stref budynku.

Klapy oddymiające pozwalają przeprowadzić sprawą akcję ratunkową ograniczając przedostawanie się szkodliwych substancji powstałych w pożarze w miejsca, gdzie znajdują się drogi ewakuacyjne. Odpowiednio zaprojektowane urządzenia znacznie podnoszą bezpieczeństwo przebywania w danym budynku. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na to, czy sprzedawca posiada dokumenty dopuszczające klapy do obrotu oraz czy zapewnia gwarancję. Dzięki temu ma się pewność, że nabywa się produkt dobrej jakości, który nie zawiedzie w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

Klapa oddymiająca wymiary i rodzaje

W obiektach – w zależności od tego, jakie są wymagania dotyczące powierzchni oddymiania – stosuje się klapy jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Wyróżnić można także klapy dymowe stropowe do dachów płaskich, połaciowe do dachów o dużych kątach nachylenia oraz okna oddymiające fasadowe. Firmy specjalizujące się w tym temacie oferują montaż i doradztwo w zakresie doboru klap odpowiednich dla danego miejsca. Klienci mogą liczyć na szeroki wybór produktów o różnych wielkościach. Możliwe jest także zamówienie klap z uwzględnieniem wskazanych wymiarów. Najczęściej jednak dostępnych jest kilka opcji wymiarów światła podstawy, wśród których wymienić można między innymi:

  • 90 x 120 cm,
  • 100 x 100 cm,
  • 120 x 120 cm,
  • 140 x 140 cm,
  • 150 x 250 cm,
  • 180 x 250 cm,
  • 200 x 200 cm,
  • 200 x 250 cm,
  • 200 x 300 cm.

Klapy oddymiające cena – z jakimi kosztami należy się liczyć decydując się na montaż klapy dymnej?

Klapy oddymiające cena – różni się w zależności od wybranego rodzaju produktu i jego funkcji. Zwykle można je nabyć za około 3 tysiące złotych do nawet 10 tysięcy złotych. Montaż oraz instruktaż obsługi zazwyczaj jest wliczony w koszty.