zdrowe żeby, stomatologia

Czym jest erozja zęba?

Zdrowie i uroda

Erozja szkliwa to groźny problem, który jest powszechny w obecnych czasach. Jego przyczyną są różne choroby, a ponadto zła dieta. Dlatego żeby zabezpieczyć się przed erozją szkliwa, ważna jest przede wszystkim profilaktyka. Należy przynajmniej raz na pół roku chodzić do renomowanej kliniki stomatologicznej. Dzięki temu można zyskać pewność, że erozja szkliwa nie zaatakuje właśnie nas.

Czym jest erozja szkliwa?

Niestety mało kto myśli o tym, iż składniki codziennej diety mają wielki wpływ na zdrowie naszego uzębienia. Pomimo że panuje powszechne przekonanie, iż jedzenie zbyt dużych ilości słodyczy doprowadza do próchnicy, a picie kawy oraz herbaty do brzydkich przebarwień, to nadal bardzo dużo osób nie decyduje się na wprowadzenie zmian w swojej diecie. Okazuje się, że jest to bardzo powszechne zjawisko. Niestosowanie się do zaleceń zmiany diety może spowodować erozję szkliwa, która jest bardzo groźna i nieodwracalna. Warto najpierw powiedzieć, czym jest szkliwo. Jest to zewnętrzna powłoka naszych zębów. Ponadto jest to także najtwardsza tkanka ludzkiego organizmu. Trzeba też wiedzieć, że szkliwo pokrywa koronę, która jest jedną z części zęba widoczną poza dziąsłami. Należy zadawać sobie sprawę z tego, iż szkliwo jest jedną z tkanek mających najistotniejszy wpływ na naturalny kolor zębów. Chroni ono uzębienie przed uszkodzeniami. Dodatkowo ma różną gęstość oraz przezroczystość. Trzeba też widzieć, że inną tkanką, która ma wpływ na kolor zębów jest zębina. Przeważnie ma kolor kości słoniowej.

Erozja zęba – na czym polega?

Warto wiedzieć o tym, że erozja szkliwa może być też spowodowana częstym piciem wina, kawy, a nawet herbaty. Nierzadko doprowadza także do powstania plam na szkliwie zęba. Przeważnie wystarczą regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, żeby zabezpieczyć się przed erozją szkliwa. Do tego celu stosuje się profesjonalne czyszczenie oraz polerowania. W ten sposób można usunąć brzydkie przebarwienia powierzchniowe, a ponadto zapewnić zębom należyte zdrowie. Warto zaznaczyć, że podstawowym zadaniem szkliwa jest ochrona uzębienia przed żuciem, gryzieniem, a także zgrzytaniem. Okazuje się, iż jest to niesamowicie twardy ochraniacz zębów. Niestety nadal może pękać oraz odpryskiwać. Erozja zębów może być bardzo groźna, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka.