proteza, dentysta, zabieg dentystyczny

A, B, C protezy overdenture

Zdrowie i uroda

Dzięki nowoczesnej stomatologii stworzono doskonałe rozwiązania dla osób, które straciły zęby z różnych powodów. Nawet całkowicie bezzębni mogą cieszyć się pysznym jedzeniem, poprawną wymową, pięknym uśmiechem i komfortem życia. Istnieje wiele metod uzupełnienia uzębienia. Godna polecenia jest proteza overdenture. W niniejszym artykule wyjaśnimy, czym ona jest i jakie są jej zalety. Zapraszamy do lektury.

Czym jest proteza overdenture?

Proteza overdenture jest optymalną metodą uzupełniającą uzębienie przy zachowaniu pełnej higieny jamy ustnej. To nowoczesna proteza, która jest montowana na szczepionych implantach lub własnych zębach. Mocowana jest na tzw. zatrzaskach. Tylko w tej metodzie, jeżeli pacjent ma zdrowe 2 lub 4 zęby to nie musi ich usuwać, żeby założyć protezę. Zęby te lub implanty są filarami protezy.

Dlaczego warto zdecydować się na protezę overdenture?

To nowoczesna metoda uzupełnienia brakującego uzębienia. Nie trzeba usuwać dwóch czy czterech zębów, aby cieszyć się protezą. Można ją też zamontować na implantach u osób, które mają duży zanik kości szczęki i żuchwy – bez ich nadbudowy chirurgicznej. Wyróżnia się dużą stabilizacją. Nie ma możliwości, aby wypadła albo przesunęła się podczas śmiania, kichania, jedzenia czy kaszlu. Dzięki temu zapomnisz, że ją w ogóle masz. Proteza overdenture jest ruchoma, a więc można ją wyjąć z ust w każdym momencie. Przekłada się to na dokładne wyczyszczenie i zachowanie większej higieny niż w pozostałych protezach. Wykonywana jest z materiałów najwyższej jakości, dlatego będzie służyła wiele lat.

Jak wygląda proces założenia tej protezy?

  1. Trzeba umówić się na wizytę konsultacyjną. Na niej lekarz obejrzy dokładnie stan jamy ustnej. Wykonać należy wszelkie badania, jak RTG, tomograf komputerowy. Opracowany zostanie plan leczenia i kosztorys.
  2. Należy przygotować jamę ustną do założenia protezy. W tym wyleczyć zęby, na których będzie montowana lub wszczepić implanty do kości żuchwy i kości szczękowej. Wszczepienie implantów jest bezbolesne, gdyż wykonywane jest w znieczuleniu.
  3. Następnie pobierane są wyciski z jamy ustnej. Zdjęcie przesyłane zostaje do pracowni protetycznej, w której technik opracowuje protezę wykorzystując najlepszej jakości materiały.
  4. Na ostatniej wizycie, lekarz zakłada pacjentowi protezę. Jakiekolwiek poprawki są wykonywane podczas tej wizyty.