narzędzia dentystyczne, dentysta, wizyta u stomatologa

Zatrzymany ząb – dlaczego do tego dochodzi?

Zdrowie i uroda

Bardzo dużo osób zastanawia się, jakie są przyczyny zatrzymania zęba. Warto na samym początku powiedzieć, że jest to dość poważny problemem. Zatrzymany ząb przyczynia się do wielu przykrych konsekwencji, które związane są ze zdrowiem jamy ustnej. Wielu ludzi sądzi, iż dolegliwość ta dotyczy tylko ósemek, jednakże jest to nieprawdziwe założenie. Okazuje się, że w obrębie łuków zębowych bardzo często dochodzi do zatrzymania każdego rodzaju zęba, jednakże przeważnie problem z odpowiednim wyrżnięciem się mają przede wszystkim zęby mądrości.

Co to jest ząb zatrzymany?

Warto wiedzieć, że z zatrzymanie zęba ma się do czynienia, kiedy prawidłowo wykształcony ząb pod względem anatomicznym nie wyrżnął się ponad powierzchnie dziąsła bądź utknął w kości szczęki górnej lub dolnej, co jest dość częstym zjawiskiem w obecnych czasach. Taki problem dotyczy przeważnie trzecich trzonowców, które zwane są też zębami mądrości.
Jednakże nie sama ósemka może być zatrzymana, o czym nie każdy pamięta. Czasami zdarza się, iż kły, a także przedtrzonowce utknęły w kości szczęki, co jest bardzo problematycznym zjawiskiem. Rzadko kiedy jedynki oraz dwójki nie wyrzynają się ponad powierzchnię dziąsła, jednak i takie przypadki pojawiały się w Polsce. Trzeba wiedzieć o tym, że ząb może być zatrzymany całkowicie albo częściowo. W takim przypadku trzeba niezwłocznie udać się do stomatologa, który powinien określić plan leczenia. Ząb zatrzymany to bardzo problematyczne zjawisko, które niewątpliwie wymaga leczenia dentystycznego.

Ząb zatrzymany – co robić?

Każdy zatrzymany ząb wymaga specjalistycznego leczenia stomatologicznego. Z tego powodu, kiedy zauważy się niepokojące objawy, trzeba niezwłocznie udać się do renomowanej kliniki dentystycznej. Okazuje się, że zatrzymany ząb trzeba przeważnie usunąć chirurgicznie. Warto jednak wiedzieć, że ekstrakcja zęba stałego jest dość często przeprowadzana w chirurgii dentystycznej. Jednakże jeśli ząb jest specyficznie ułożony, sam zabieg w wielu przypadkach jest skomplikowany. Należy nadmienić, że górne ósemki przeważnie o wiele łatwiej usunąć niż dolne. Ponadto chirurg ma do nich o wiele łatwiejszy dostęp, co jest bardzo istotne. Jednakże w renomowanej klinice dentystycznej specjaliści nie powinni mieć problemu z wyrwaniem żadnego zęba. Dlatego zawsze warto stawiać na sprawdzone gabinety.