stomatolog

Leczenie próchnicy u dzieci

Zdrowie i uroda

Próchnica to zdecydowanie najczęściej dokuczające schorzenie stomatologiczne. Problem dotyka również dzieci. Co jest tego powodem? Co robić, gdy dziecko skarży się na ból zęba? Jak wygląda leczenie dentystyczne u małych pacjentów?

Przyczyny próchnicy u dzieci

Jak podają specjaliści, najczęstsza przyczyna próchnicy u dzieci to lekceważenie higieny. Główną winę ponoszą za to oczywiście dorośli, którzy przekazują kiepskie nawyki i niedostatecznie uczą swoje pociechy mycia zębów. Na dodatek rodzice często nie mają świadomości, że wiele ich własnych zachowań bezpośrednio wpływa na pojawienie się choroby u dziecka. Dentysta Łódź często uczula dorosłych na to, aby powstrzymywali się np. od oblizywania dziecięcych akcesoriów (smoczki, butelki, łyżeczki) przed podaniem małemu człowiekowi. Próchnica jest zakaźną chorobą, zatem bakterie z ust dorosłego szybko przenoszą się do buzi niemowlaka. Trzeba również pamiętać, aby regularnie wymieniać szczoteczki wszystkich domowników, w tym również dzieci.
Specjaliści pracujący w popularnych gabinetach (jak Klinika dentystyczna Łódź) ostrzegają również, że ogromnym problemem bywa nieodpowiednia dieta, która także jest czynnikiem przyczyniającym się w dużej mierze do powstawania próchnicy. Nie jest sekretem, że wszystkie dzieci uwielbiają słodycze, ale zadaniem rodzica jest ograniczenie przekąsek, kaszek, jogurtów czy napojów z dużą ilością cukru.

Dziecko i ból zęba – co robić?

Gdy dziecko boli ząb, rodzic często nie wie, co robić. W pierwszej kolejności zwykle podawane są małemu człowiekowi preparaty przeciwbólowe, ale trzeba wiedzieć, że pomogą one jedynie na moment i nie rozwiążą problemu. Stomatolog Łódź podkreśla, aby nie lekceważyć tego rodzaju dolegliwości. Mleczne uzębienie wymaga takiej samej troski, jak zęby dorosłego. Przede wszystkim nieleczona próchnica u dziecka na tym etapie ma ogromny wpływ na później wyrastające zęby stałe (może wywołać choroby, wady zgryzu, wady wymowy itp.). Do tego ból zęba mlecznego jest tak samo uciążliwy i nieprzyjemny, jak u dorosłego, dlatego z pewnością konieczna będzie wizyta w dobrym gabinecie (np. Klinika Dentystyczna Łódź).

Stomatolog Łódź – leczenie próchnicy u dzieci

W przypadku bolącego zęba, krwawienia, owrzodzenia czy ropnia nie należy odkładać wizyty. Klinika stomatologiczna w Łodzi przyjmuje dzieci i podejmuje się leczenia wszelkich chorób jamy ustnej, w tym także próchnicy. Mali pacjenci są szczególnie traktowani, a każda czynność przebiega przy użyciu znieczulenia. Dentysta Łódź zachęca jednak, aby wizyty a gabinecie były częstsze. Nie warto zwlekać do momentu wystąpienia przykrych objawów. Najlepszym rozwiązaniem są profilaktyczne spotkania raz na kwartał.