montaż kasetonów

Czym charakteryzuje się montaż kasetonów?

Dom i ogród

Kasetony ścienne i sufitowe od kilku lat są hitem w aranżacji wnętrz. Są tanie i bardzo praktyczne. Co ważne – ich montaż nie jest zbyt skomplikowany, przez co mają wielu zwolenników. Jak przebiega w praktyce? Czym się charakteryzuje?

Na każdą powierzchnię

Kasetony styropianowe na ścianę lub sufit można montować właściwie na każdej powierzchni. Dobrze przykryją drewno, gips, gołą cegłę lub starą tapetę. Przykryją też farbę olejną i beton. Przed montażem paneli ściennych lub sufitowych warto najpierw przygotować powierzchnię. Pierwszym krokiem powinno być jej odtłuszczenie. Najprostszą metodą jest użycie roztworu z szarego mydła. Ścianę lub sufit po prostu przeciera się nasączoną w nim szmatą. Ścianę lub sufit można też pokryć emulsją gruntującą. Nie jest to obowiązkowe, ale może sprawić, że klej będzie wiązał mocniej.

Właściwy klej

Kasetony styropianowe na ścianę i panele sufitowe powinno się montować wyłącznie przeznaczonym do tego klejem. Należy przygotować go zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie równomiernie nakładać na kasetony ścienne. Klej powinien znajdować się na jak największej powierzchni kasetonu, tak by był on jak najmocniej związany ze ścianą lub sufitem. Następnie przyciska się panel do powierzchni. Trzeba to zrobić dość delikatnie i równocześnie zdecydowanie. Powinno się też dbać o to, by panel przylegał do powierzchni równo, a klej uzupełniał ewentualne nierówności ściany lub sufitu. Dobrze jest mieć pod ręką szmatkę, którą można usuwać nadmiar kleju. Jeśli pozwolimy mu zaschnąć na brzegach paneli sufitowych lub ściennych to jego usunięcie będzie już właściwie niemożliwe.

Zaczynamy od środka

Nie każdy wie, że panele sufitowe lub ścienne powinno się układać od środka powierzchni. Dzięki temu wzór będzie równy. W najgorszym przypadku pojawi się potrzeba docięcia kasetonów po bokach pomieszczenia. Jednak są one zdecydowanie mniej widoczne niż te w centrum. Przy okazji warto podkreślić, że zaczynając rozkład paneli od środka układamy je w sposób symetryczny, co daje poczucie ładu i harmonii.

Staraj się, by było równo!

Układając kasetony należy koniecznie zadbać o to, by dobrze do siebie przylegały. Poszczególne panele powinny leżeć równo, a przerwy pomiędzy nimi powinny być jak najmniejsze. Co ważne, powinny one też być równe. Każde przesunięcie może być widoczne gołym okiem. Jeśli pomiędzy panelami pojawią się przerwy to konieczne będzie też ich uzupełnienie. Pomiędzy poprawnie położonymi kasetonami ściennymi i sufitowymi nie ma konieczności uzupełniania przerw.