Rodzaje kasetonów sufitowych

Rodzaje kasetonów sufitowych

Dom i ogród

Dekoratorzy wnętrz coraz częściej sięgają po rozwiązania proste w wykonaniu, ale dające równocześnie duże możliwości aranżacyjne. Należą do nich przede wszystkim różnego rodzaju fototapety, tapety 3D, kasetony ścienne i sufitowe.

Rodzaje kasetonów dekoracyjnych

Kasetony to gotowe elementy do montażu na suficie lub ścianie. Najczęściej dostępne są w standardowym wymiarze 50×50 cm, ale mogą występować także w innych wymiarach, często wynikających z ich wzorów.

Najbardziej popularne są kasetony ze styropianu. Przede wszystkim są powszechnie dostępne i występują w bogatym wzornictwie. Kasetony styropianowe są też najtańsze, jeden metr kwadratowy to wydatek zaledwie do 10 zł. Można z nich wykonać zarówno sufit podwieszony, jak i wykończyć ścianę.

Kasetony gipsowo-kartonowe to druga popularna grupa kasetonów. Wyróżniają się bardzo dobrymi właściwościami wygłuszającymi. Najczęściej stosowane są w studiach muzycznych.

Kasetony foliowane wykonywane są z płyt z ektrudowanej pianki polistyrenowej lub styropianu pokrytego folią polistyrenową. Tego typu kasetony odporne są na działanie wilgoci i mogą być stosowane w kuchni lub łazience. Bardzo często ich wzornictwo imituje naturalne drewno lub kamień, co nadaje wnętrzom wyjątkowej elegancji. Niestety ich cena jest bardzo wysoka i wynosi ponad 20 zł za sztukę.
Ciekawym rozwiązaniem są panele 3D o wypukłym wzornictwie. Najczęściej wykonane są ze styroduru, ale można spotkać także trójwymiarowe kasetony styropianowe.

Zalety kasetonów ze styropianu

Wiele osób odsuwa konieczny remont ze względu na przewidywany bałagan i czekające je koszty. Kasetony ścienne styropianowe oraz sufitowe pozwalają na tanie i szybkie przeprowadzenie remontu. Ściany nie wymagają wcześniejszego przygotowywania, kasetony ze styropianu bez problemu zakryją wszelkiego rodzaju pęknięcia oraz zacieki.
Układanie kasetonów styropianowych jest proste i można wykonać to samodzielnie, wystarczy drabina i odpowiedni klej. Kasetony ścienne styropianowe nie wymagają wynoszenia wszystkich mebli, wystarczy odsunąć je od ściany.

Poza walorami dekoracyjnymi kasetony styropianowe doskonale ocieplają pomieszczenia i poprawiają ich akustykę.

Dzięki różnym wymiarom paneli styropianowych ich ich zastosowanie jest bardzo duże. Nie zawsze musimy wykonywać z nich cały sufit lub ścianę. Czasami wystarczy zastosowanie niewielkich elementów sztukaterii styropianowej, by zmienić aranżację całego wnętrza. Bardzo popularne są wypukłe rozety sufitowe, listwy styropianowe wokół drzwi lub przypodłogowe.