odchwaszczacz

Narzędzie do usuwania chwastów – odchwaszczacz

Dom i ogród

Dobrze zaprojektowany ogród, w którym znajdziemy nie tylko rośliny ozdobne, ale również drzewa i krzewy owocowe, a także grządki ze zdrowymi warzywami, jest dumą każdego ogrodnika. Jednak, by taki ogród powstał należy włożyć tam ogrom pracy fizycznej, do której przydadzą się narzędzia umożliwiające skuteczną jego pielęgnację. Do tego typu narzędzi zaliczymy między innymi odchwaszczacz ręczny.

Rośliny niepożądane w ogrodzie – chwasty

Jednymi z najbardziej niepożądanych roślin w ogrodach są chwasty, które, mimo że niektóre z nich mają właściwości lecznicze i są wykorzystywane jako wspomaganie w leczeniu wielu chorób, to jednak w pięknie kwitnącym ogrodzie, pełnym zdrowych i pięknych produktów spożywczych, są niepożądane i usuwane. Niestety, swoją obecnością zakłócają prawidłowy wzrost roślin uprawnych i powodują spadek ich jakości. Z tego powodu, należy się ich jak najszybciej pozbywać, a pomoże nam w tym odchwaszczacz ręczny.

Sposoby na chwasty

Przed chwastami ogrodnicy bronią się różnymi środkami – najczęściej to okładanie grządek włókniną, która ogranicza dostęp światła słonecznego do ziemi pod roślinami lub wysypywanie naturalnej ściółki pochodzącej z odpadów drzewnych, szyszek lub kory. Te sposoby są dość skuteczne, jednak po pewnym czasie ściółka rozkłada się w glebie co umożliwia rozrost chwastów. Tego rodzaju środki można stosować na znacznym obszarze, najczęściej tam, gdzie rośliny zostały dopiero posadzone, co umożliwi im spokojny wzrost. Do czasu, gdy naturalna ściółka ulegnie rozkładowi, posadzone rośliny na tyle się rozrosną, że ich liście zasłonią ziemię, ograniczając tym samym rozrost chwastów.

Odchwaszczacz ręczny

Odchwaszczacz ręczny jest to niezwykle prostym narzędziem, składającym się praktycznie z dwóch części: długiego trzonka lub jak kto woli – rękojeści, oraz ostrza osadzonego na widełkach. Dzięki temu ostrzu, przypominającemu kształtem motykę, doskonale usuniemy chwasty umiejscowione na grządkach i pod krzewami. Długa rękojeść umożliwia sięgnięcie narzędziem w bardzo odległe miejsce.

Odchwaszczacz do trawników

Innym, ale równie skutecznym narzędziem jest odchwaszczacz do trawników, który pomaga zlikwidować niepożądane rośliny na wypielęgnowanym trawniku. Jest to także bardzo pomocne narzędzie, którym – przy pomocy długiej i wąskiej łopatki, usuniemy cały chwast wraz z korzeniami; w tym celu wystarczy wbić narzędzie tuż obok chwasta, podważyć go, a następnie w całości wyrwać z ziemi. W ten prosty sposób możemy usunąć większość niepożądanych roślin.