lekarz dentyta

Jak przygotować dziecko do wizyty w gabinecie stomatologicznym?

Zdrowie i uroda

Strach ma wielkie oczy. Większość osób najbardziej boi się stomatologów pomiędzy wizytami, bo gdy już do tych wizyt dochodzi i siada się na fotelu, lęk sam przemija, gdyż nagle okazuje się, że leczenie zębów nie musi być bolesne. Dzieci mają tak samo. Dla nich stomatologia dziecięca Poznań potrafi być właśnie źródłem silnego lęku, nierzadko przeradzającego się w prawdziwą fobię. Jak więc pomóc maluchowi przebrnąć przez wizyty stomatologiczne? Jak sprawić, by dentysta dziecięcy Poznań przestał mu się kojarzyć z czymś negatywnym?

Odpowiednie zaplanowanie wizyty

Lęk zawsze nabiera porażających rozmiarów podczas oczekiwania na to, co go wywołuje. Gdy już dojdzie do wizyty, każdy maluch jakoś jest w stanie ją przetrwać, ale to, co dzieje się na kilka dni przed nią, potrafi być traumatycznym przeżyciem i dla dzieci, i dla ich rodziców. Czasami lepiej więc po prostu… nie mówić maluchowi o przyszłej wizycie. A przynajmniej nie mówić mu o niej z jakimś specjalnie dużym wyprzedzeniem. Istnieje wtedy spore ryzyko, że dziecko cały czas będzie o niej myśleć i nie zdoła na niczym innym się skupić.

Stomatolog dziecięcy Poznań nie musi być źródłem strachu

Ten strach skądś się jednak bierze. Coś go wywołuje. Nikt nie rodzi się z lękiem przed dentystą, bo ten lęk jest czymś nabytym. Zwykle – niestety – przejmuje się go od rodziców. To właśnie oni, przeważnie zupełnie nieświadomie, wywołują u pociech skojarzenie dentysty z bólem, cierpieniem i wielką męczarnią. Jeżeli po powrocie z własnych wizyt zawsze narzekają na ich przebieg albo na kilka dni przed leczeniem potrafią mówić tylko o tym, co ich strasznego czeka, nic dziwnego w tym, że stomatolog dziecięcy Poznań staje się źródłem lęku nawet u tych dzieci, które jeszcze nie miały z nim do czynienia. W żadnym wypadku, absolutnie nigdy nie należy też straszyć dzieci stomatologami. Wizyta u dentysty dziecięcego Poznań nie powinna być traktowana jak kara, tylko jak normalna wizyta u lekarza, który dba o zdrowie i samopoczucie pacjenta.

Dzień wizyty – jak go przetrwać?

Dobrym pomysłem będzie również próba odwrócenia uwagi od tego, co nieuniknione. Dzień, w którym dziecko ma swoją wizytę u stomatologa, powinien być dniem przyjemnym i radosnym. Warto rozpocząć go od wspólnego rodzinnego śniadania oraz długiego spaceru na świeżym powietrzu. Już przy pomocy takiego prostego triku stomatologia dziecięca Poznań może zacząć kojarzyć się maluchowi z wyjątkowymi atrakcjami i świetnymi rozrywkami, a to sprawi, że każda kolejna wizyta u dentysty będzie wręcz przez niego wyczekiwana.