stomatolog, dentysta

Ból zęba – jak sobie z nim radzić?

Zdrowie i uroda

Ból zęba – jak sobie z nim radzić?

Uporczywy ból zęba jest bardzo dokuczliwą dolegliwością, która nie daje się skupić na codziennych sprawach. Nie należy lekceważyć żadnego bólu zęba, gdyż może mieć on głębsze podłoże i być początkiem poważnego stanu zapalnego. Z tekstu dowiesz się co zrobić, gdy bardzo boli ząb.

Bardzo boli mnie ząb – jak może być przyczyna?

Podstawowymi przyczynami pojawiania się bólu zębów jest próchnica lub pęknięcie szkliwa, które powoduje nadwrażliwość i uporczywy ból zęba. Dziąsła w wyniku próchnicy opuszczają się i odsłaniają wrażliwe szyjki zębowe, które powodują silne dolegliwości bólowe. Jeśli na zębach pojawia się próchnica, luki w zębie odsłaniają wrażliwą miazgę. Próchnica w stopniu zaawansowanym to uporczywy ból, który doprowadza często do zapalenia dziąseł. Stany zapalne to ropienie, które musi być już leczone z włączeniem antybiotykoterapii. Często zdarza się także tak, że zęba nie da się uratować i musi zostać usunięty.

Bardzo boli mnie ząb – czy aby na pewno?

Często do gabinetów stomatologicznych zgłaszają się pacjenci z uporczywym bólem zęba. Wstępne rozpoznanie może oczywiście sugerować zmiany zapalne w obrębie dziąseł lub zapalenie miazgi. Po wykonaniu zdjęcia RTG okazuje się jednak, iż to, że bardzo boli mnie ząb nie ma związku z problemami stomatologicznymi. Pozorny ból zęba może pojawiać się w czasie zapalenia zatok, gdzie następuje uczucie ucisku na nerwy i wtedy pacjenci odczuwają ból obejmujący wiele zębów. Ponadto to, że bardzo boli mnie ząb może być skutkiem zaburzeń stawu skroniowo – żuchwowego. Ból przy tym schorzeniu jest porównywalny do tego pojawiającego się przy zapaleniu miazgi. Mało kto wie, że podobne objawy, czyli silny ból zębów, pojawiają się w pierwszych dniach zarażenia się wirusem ospy wietrznej. Jest to jednak ból spowodowany atakowaniem przez wirusa nerwów trójdzielnych. Jak widać to, że odczuwamy uporczywy ból zęba nie musi wcale oznaczać problemów stomatologicznych, choć w większości przypadków właśnie dentysta jest w stanie uporać się ze skutkami zapalenia dziąseł lub miazgi zębów.

Bardzo boli mnie ząb – jakie są sposoby na łagodzenie bólu?

Na znośny ból najlepszym środkiem doraźnym jest paracetamol o działaniu przeciwbólowym lub ibuprofen o dodatkowym działaniu przeciwzapalnym. Z domowych sposobów natomiast można polecić goździki, które należy rzuć lub napar z szałwii i rumianku. Jednym z domowych sposobów na ból zęba jest także olejek goździkowy, którym należy namoczyć wacik i przyłożyć do bolącego miejsca.

Oprócz leczenia stomatologicznego równie ważnym aspektem, by cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem jest profilaktyka. Warto codziennie dbać o higienę jamy ustnej, by ograniczyć ilość wizyt u dentysty do niezbędnego minimum.