narzędzia elektryka, szkolenie SEP

Uprawnienia SEP – jak wygląda egzamin?

Technologia Przemysł

Egzamin SEP jest egzaminem, który pozwala uzyskać uprawnienia elektryka do 1kv. Egzamin sepowski składa się z części teoretycznej i praktycznej. Jak przygotować się do egzaminu SEP?

Uprawnienia SEP egzamin – co to dokładnie jest?

SEP jest Stowarzyszeniem Elektroenergetyków Polskich. Organizują oni kursy i szkolenia, które przygotowują do egzaminu sepowskiego. Dużą zaletą tego szkolenia jest fakt, że można go zrobić w formie stacjonarnej bądź online. Kurs trwa przeważnie jeden dzień, ale zdobyta wiedza jest w pełni wystarczająca, aby wdrożyć ją w pracy.

Na kursie przekazywana jest wiedza teoretyczna i praktyczna. Kandydat poznaje zasady działania instalacji i urządzeń elektrycznych o mocy do 1kv. W kursie mogą brać udział osoby, które ukończyły 18 lat. Nie muszą być to elektrycy. Praktycznie każdy może zapisać się na szkolenie i zdobyć uprawnienia SEP. Wyjątkiem są kursy SEP powyżej 1kv i one są przeznaczone dla osób, które mają doświadczenie w pracy z urządzeniami elektrycznymi o takiej mocy.

Uprawnienia SEP egzamin – jak wygląda?

Egzamin SEP nie jest trudny, a pytania są standaryzowane zgodnie z ogólnie przyjętymi normami. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Najczęściej spotykane są pytania dotyczące działania ochrony przeciwpożarowej i dozwolonych napięć.

W części teoretycznej mogą pojawić się zagadnienia z zakresu działania układów połączeń sieci czy wyłączników. Czasami także kursant musi dokonać obliczeń lub wyjaśnić, jak postąpić w danej sytuacji. Należy pamiętać, że każdy posiadacz uprawnień SEP musi je odnawiać, gdyż ważne są one jedynie przez 5 lat.

Dlaczego warto zdać egzamin SEP?

Uprawnienia SEP mogą przydać się każdemu. Kurs trwa jeden dzień i nie jest bardzo wymagający. Pracodawcy doceniają pracowników, którzy podnoszą swoje kwalifikacje i oferują im wyższe pensje. Szkolenia SEP są organizowane zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. W ciągu jednego dnia można zdobyć uprawniania SEP G1, G2 i G3.

Szkolenie G1 dotyczy uprawnień elektrycznych, G2 cieplnych, a G3 gazowych. Wszystkie one mogą się przydać w każdej pracy. Zapisując się na kurs SEP obejmujący wszystkie trzy uprawnienia, można liczyć na niższą cenę. Są także dostępne dofinansowania na tego rodzaju kursy, z których może skorzystać każdy. Wystarczy zaglądać na stronę urzędu pracy.