narzędzia, elektryka

Uprawnienia sepowskie – cel i koszt

Technologia Przemysł

Często korzystając z wyszukiwarki google, wyświetlają się reklamy zachęcające do zapisania się na kurs sep Cena takiego szkolenia jest dość przystępna, a poruszana tematyka dość szeroka. Kto powinien zdecydować się na uczestnictwo w takim kursie? Ile musi mieć pieniędzy w portfelu, aby go opłacić? Sprawdźmy.

Szkolenia sep – garść informacji

Tego typu zajęcia przeznaczone są dla osób, które chcą rozpocząć pracę na stanowisku elektryka. Co ciekawe, owe wykłady trwają krótko, bo raptem jeden dzień. Tyle czasu jednak w zupełności wystarczy, aby dowiedzieć się, na czym polega eksploatacja albo dozór różnych urządzeń, instalacji czy sieci elektroenergetycznych. Trzeba tylko podejść do egzaminu ustnego, bo sam kurs to za mało, by zdobyć najbardziej popularne uprawnienia sep do 1kv Cena takiego profesjonalnego egzaminu jest stała. Do końca 2021 roku wynosi 280 zł.

Jeżeli chodzi o wymagania, to nie są one wysokie. Głównym warunkiem jest pełnoletność i co najmniej podstawowe wykształcenie. Dobrą wiadomością jest także to, w jaki sposób może odbywać się kurs sep Cena będzie wtedy inna w przypadku, gdy organizuje się go stacjonarnie, a jeszcze inna, kiedy ma się do czynienia z formą online (wideokonferencją).

Jakie są koszty?

Wiadomo już, ile wynosi obecna opłata za egzamin. A co z samym szkoleniem? Okazuje się, że wiele zależy również od tego, jakie chcemy mieć uprawnienia sep do 1kv Cena będzie niższa, jeśli będą one związane tylko z eksploatacją danych urządzeń. Najczęściej młodzi ludzie decydują się na uprawnienia elektryczne, znane pod skrótem G1. Dzięki nim mogą bowiem bez problemu obsługiwać i konserwować konkretne maszyny o napięciu do 1 kV, wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające prąd, a nawet zajmować się ich kontrolą oraz pomiarami.

Szkolenie stacjonarne organizowane jest w większości polskich miast przez specjalne firmy. W przypadku kwalifikacji G1 należy wydać kwotę około 300 zł. Chcąc jednak poszerzyć uprawnienia sepowskie o G2 i G3 (cieplne i gazowe), trzeba przygotować więcej pieniędzy. Właśnie dlatego bardziej polecany jest kurs internetowy. Co prawda, kosztuje on więcej o sto złotych, ale w jednej cenie możemy mieć wszystkie uprawnienia. To spora oszczędność.

Po uiszczeniu opłat i zdaniu egzaminu otworzy się droga do uzyskania awansu. Świadectwo potwierdzające kwalifikacje pozwoli na znalezienie pracy także poza granicami Polski – na obszarze całej Unii Europejskiej. Niestety, kiedy upłynie pięć lat, trzeba odnowić owe uprawnienia sep Cena egzaminu będzie wtedy taka sama.