zdrowy uśmiech, dentysta

Rodzaje ruchomych protez zębowych

Zdrowie i uroda

Rodzaje ruchomych protez zębowych są różne. Bardzo ważne jest, by je znać po to, by wiedzieć, jakiego rodzaju leczenie może zaproponować stomatolog. Rodzaj protezy wpływa na komfort jej użytkowania. Warto o tym pamiętać, bo każdy pacjent chce się cieszyć maksymalną wygodą. Uśmiech musi dobrze wyglądać, ale uzębienie musi też dobrze pełnić inne swoje funkcje. Jakie są rodzaje ruchomych protez?

Stałe i ruchome protezy zębowe

Jeśli chodzi o podstawowy podział protez, to możemy oznaczyć protezy ruchome i stałe. Różnica pomiędzy nimi jest oczywista. Protezy ruchome mogą być wyciągnięte w dowolnym momencie. Są one bardzo często wybierane przez użytkowników. Są dość tanie, ale równocześnie dobrze spełniają swoje zadanie. Protezy stałej nie można samodzielnie wyciągnąć. Muszą one być zdjęte wyłącznie przez specjalistę, który wie, co zrobić, by ich nie uszkodzić. Takie protezy są wyjątkowo wygodne, bo nie trzeba ich dodatkowo przyklejać do dziąseł i nic się pod nie nie przedostaje. Niezależnie od rodzaju protezy można wykorzystać ją nawet w przypadku zaawansowanego bezzębia. Jest to tzw. proteza na implantach. Wystarczy tylko umieścić w szczęce tytanowe śruby, które będą podstawą dla zamocowania protezy.

Proteza na implantach – z czego można ją wyprodukować?

Ruchome protezy zębowe produkuje się z różnych materiałów. Trzeba o tym koniecznie pamiętać, bo w zależności od użytego materiału wygląd i wytrzymałość protezy może się różnić. Najbardziej popularne są protezy akrylowe. Jeśli chodzi o rodzaje ruchomych protez zębowych, to właśnie te są najtańsze. Z tego powodu nie można się dziwić, że większość osób wybiera właśnie je. Trzeba jednak wiedzieć, że mogą one powodować reakcje alergiczne, a jeśli będą długo użytkowane, to mogą nawet doprowadzić do zaniku kości.

Bardzo znane są także protezy z nylonu, które dobrze przylegają do dziąseł i są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Niestety jednak może on dość szybko ulegać odbarwieniom. Bardzo podobne do nich są protezy akronowe. Są lekkie i cienkie, ale też bardzo dobrze dopasowują się do warunków panujących w jamie ustnej. Jednak, by się na nią zdecydować, w jamie ustnej muszą znajdować się przynajmniej trzy zdrowe zęby. Ciekawą propozycją są też procesy szkieletowe, które są złożone z akrylu i metalowej podbudowy. Wyróżnia je bardzo wysoka odporność mechaniczna.