Leczenie ortodontyczne u dzieci

Leczenie ortodontyczne u dzieci

Zdrowie i uroda

Wbrew pozorom karmienie piersią ma znaczenie nie tylko na odporność dziecka, ale także na kształtowanie jego szczęki i zgryzu. W przypadku sztucznego karmienia należy zadbać o smoczek, który ma kształt anatomiczny, czyli najbardziej zbliżony do sutka piersi. Badania potwierdzają, że dzieci karmione piersią nie potrzebują smoczka, który może mieć negatywny wpływ na zgryz dziecka.

Pierwsze ząbki – wizyta wstępna u dentysty

Wyżynanie się pierwszych ząbków to dla rodziców najczęściej spory stres. Dziecko jest marudne, często gorączkuje. Ale równocześnie białe kiełki wywołują radość i zachwyt. W tym całym zamieszaniu rodzice nie powinni zapominać o profilaktyce. To najlepszy moment, by udać się na pierwszą wizytę do dentysty. Przede wszystkim oceni, czy ząbki wykluwają się prawidłowo, czy nie ma zagrożenia próchnicą i jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka.

Pierwsza wizyta ortodoncja Łódź

Najczęściej ma ona miejsce między 6 a 7 rokiem życia, gdy dziecko traci zęby mleczne i w to miejsce wyrastają zęby stałe. Jeśli ortodonta w Łodzi stwierdzi, że wszystko jest w porządku, to następna wizyta za kilka lat.

Nie zawsze jednak jest tak, że ząb stały idealnie pasuje w miejsce mleczaka. Czasami zęby rosną zbyt ciasno, więc trzeba jeden usunąć, by drugi wyrósł prawidłowo. Niektóre zęby rosną krzywo, bo mają zbyt dużo miejsca. Zdarza się także, że szczęka górna jest nieprawidłowo ustawiona wobec dolnej. Powoduje to nadmierne ścieranie zębów, ich ubytki, problemy z żuciem pokarmów i ich trawieniem.

Ortodoncja Łódź – leczenie ortodontyczne u dzieci

Jeżeli ortodonta w Łodzi na podstawie wywiadu, oględzin zębów i diagnostyki obrazowej stwierdzi podczas badania, że leczenie ortodontyczne jest konieczne, to należy omówić z nim różne jego warianty. W grę wchodzi usunięcie niektórych zębów stałych lub założenie aparatu ortodontycznego lub obie metody razem. Dobry ortodonta Łódź na pewno przedstawi zalety i wady każdej z metod postępowania. Ostateczny wybór oczywiście należał będzie do rodziców. Przed podjęciem leczenia ortodontycznego wszystkie ubytki zębowe u dziecka muszą być uzupełnione przez dentystę.

Aparat ortodontyczny dla dziecka

W wieku 11-12 lat szczęka dziecka nie do końca jest ukształtowana, a kości zębów i żuchwy nie do końca zmineralizowane. To znacznie ułatwia odpowiednie korygowanie wszystkich nieprawidłowości. Może okazać się również, że korekty wymagają nie tylko pojedyncze zęby, ale także za małe łuki zębowe. W tym ostatnim przypadku ortodonta może zalecić stały aparat.

Dobry ortodonta Łódź dobierze odpowiedni aparat ortodontyczny dla dziecka i poinstruuje jak go stosować. Aparaty ruchome muszą być zakładane na całą noc i na kilka godzin dziennie. Wiadomo, że dzieci nie zawsze będą o tym pamiętały, więc obowiązek kontroli będzie spoczywał na rodzicach.

Tego typu aparat ruchomy wymaga zdejmowania przed każdym posiłkiem, należy myć go po każdym wyjęciu. Nie jest to łatwe, ale większość dzieci z czasem doskonale potrafi sobie z tym poradzić.

Wiadomo, że kilkuletnie dziecko szybko rośnie, a wraz z tym rozwija się jego szczęka. W trakcie leczenia ruchomy aparat musi być wymieniany nawet kilka razy i ponownie dopasowywany, by leczenie było skuteczne.

Aparaty ortodontyczne w ramach NFZ

W ramach NFZ dzieciom do 12 roku życia przysługuje bezpłatny aparat ortodontyczny ruchomy oraz wizyty kontrolne do ukończenia 13 roku życia. Fundusz refunduje także ewentualną naprawę aparatu ortodontycznego. Pozostałe nastolatki i osoby dorosłe za leczenie ortodontyczne muszą zapłacić same.