zdrowe zęby, dentysta, stomatolog

Licówki – co trzeba wiedzieć przed zabiegiem?

Zdrowie i uroda

Zabiegi stomatologii estetycznej dla wielu osób są spełnieniem marzeń. Pozwalają pozbyć się kompleksów na punkcie nieidealnego uśmiechu. Jednym z nich jest założenie licówek. Szukając sposobu na piękny uśmiech, warto sprawdzić, czym są licówki i jakie są koszty ich założenia.

Czym są licówki?

Licówka jest to cienka nakładka, którą przyczepia się do przedniej powierzchni zęba. Pozwala na maskowanie przebarwień, ukruszeń zębów, a także może korygować niewielkie wady zgryzu bez konieczności zakładania aparatu. Umożliwia również zmianę kształtu i odcienia zębów. Licówki zakładane są także w celu maskowania diastemy.
Założenie licówek jest zabiegiem inwazyjnym. Wymaga zeszlifowania powierzchni szkliwa. Jest to wykonywane pod znieczuleniem. Następnie nakładane są tymczasowe licówki wykonane z akrylu. Docelowe licówki są zakładane dopiero na kolejnej wizycie.
Największą trwałością cechują się licówki ceramiczne i porcelanowe. Można je nosić bez wymiany nawet przez 15 lat. Mniej trwałe są licówki kompozytowe.

Jakie są przeciwskazania do założenia licówek?

Zabieg założenia licówek może być wykonany wyłącznie na zdrowych zębach. Przed zabiegiem należy wyleczyć próchnicę oraz zapalenie dziąseł.
Lekarz może odmówić wykonania zabiegu w przypadku niewłaściwej higieny jamy ustnej oraz zębów, które są za małe i za krótki, aby nakładka mogła być prawidłowo założona. Przeciwwskazaniem są również takie nawyki jak obgryzanie palców czy gryzienie długopisu. Podobnie jest z nieleczonym bruksizmem. Przyczynia się to obniżenia trwałości licówek oraz może powodować ich uszkodzenia.

Ile kosztują licówki?

W zależności od materiału licówki cena założenia nakładki na jeden ząb zaczyna się od 200 złotych. Trudno jest oszacować jednoznacznie koszta założenia licówek — zwykle jest kilka tysięcy złotych.
Najtańsze nakładki są stworzone z akrylu, których koszt zaczyna się od 50. Jest to rozwiązanie tymczasowe po oszlifowaniu zębów.
Cena licówek kompozytowych zwykle jest w granicach 200-400 złotych. Droższe są licówki ceramiczne, których koszt średnio wynosi 900-1400 za jeden ząb.
Licówki porcelanowe są najdroższe. Ich koszt zaczyna się od 1000 złotych. Jednak tutaj rozstrzał cenowy jest największy, bo ceny mogą osiągać nawet 3000 złotych. Wśród najdroższych nakładek można znaleźć ręcznie malowane licówki.