gabinet stomatologiczny, dentysta

Co trzeba wiedzieć o wszczepianiu implantów zębowych?

Zdrowie i uroda

Jeszcze do niedawna utrata zęba była ogromną tragedią, która oznaczała drastyczne zmiany w życiu. Pogorszeniu ulega nie tylko estetyka twarzy i uśmiechu, lecz także ogromnym problemem staje się zwykłe przeżuwanie pokarmów. Dziś jednak możliwe jest dość proste rozwiązanie tego problemu. Wystarczy tylko wszczepić implant w miejsce zęba, którego się straciło.

Czy wszczepienie implantów boli?

Wszczepianie implantów to zabieg stosunkowo dobrze znany, który stosowany jest od naprawdę wielu lat. Pomimo jednak tego, wiele osób ma pewne obawy związane z jego przeprowadzaniem. Pomijając kwestię tego, że wszystkie zabiegi dentystyczne wzbudzają u wielu osób niepokój, wszczepianie implantu wydaje się znacznie poważniejsze, a przez to o wiele boleśniejsze niż zwykłe wypełnianie zęba.
Implant, który przyjmuje postać śruby, wkręcany jest do nawierconego w kości żuchwy lub szczęki otworu. Mowa tu jest więc o bardzo dużej ingerencji w kość, co wzbudza wśród pacjentów ogromny niepokój. Jak się jednak okazuje, nowoczesna stomatologia jest na tyle zaawansowana, że zabieg ten jest zupełnie bezbolesny. Stosowane podczas jego przeprowadzania znieczulenie powoduje, że pacjenci nie odczuwają żadnego bólu, a jedynie pojawić się może delikatny dyskomfort. Jeśli jednak kogoś mimo wszystko przeraża wizja wykonywania otworów w kości, możliwe jest założenie implantu pod znieczuleniem ogólnym, czyli pod narkozą.

Czy implanty zębów bolą po zabiegu?

Jak każdy doskonale wie, zęby nawet po prostym leczeniu polegającym na usuwaniu z nich próchnicy mogą przez kilka dni po zabiegu nieco boleć. Jak to więc wygląda w przypadku implantów?
Choć sam zabieg odbywa się w sposób zupełnie bezbolesny, to jednak przez kilka tygodni można odczuwać ból po wszczepieniu implantów. Jest to najzupełniej normalne zjawisko, ponieważ doszło do ingerencji w kości. Leczenie po zabiegu i osadzanie się implantu w kości może być wyraźnie odczuwalne. Zalecane jest więc w takiej sytuacji przyjmowanie przepisanych przez lekarza środków przeciwbólowych, które pozwolą uśmierzyć ból.
Co bardzo ważne, ból po wszczepieniu implantu będzie z dnia na dzień stawał się mniej intensywny i już po bardzo krótkim czasie całkowicie zniknie. Będzie to wyraźny sygnał dla stomatologa, że proces wszczepienia implantu przebiegł prawidłowo i implant został przyjęty przez organizm.