dentysta

Najbardziej powszechne choroby jamy ustnej

Zdrowie i uroda

Problemy zdrowotne pojawiające się w obrębie jamy ustnej należą do najpowszechniejszych schorzeń. Nieprawidłowości dotykają osoby w każdym wieku. Poniżej lista najczęściej spotykanych chorób zębów i dziąseł.

Próchnica

Największym problemem stomatologicznym, z którym boryka się zdecydowana większość naszego społeczeństwa, jest bez wątpienia próchnica. Przyczyn tej choroby jest wiele, najczęściej jednak to efekt zaniedbania. Klinika dentystyczna Wolsztyn świetnie radzi sobie z nawet bardzo skomplikowanymi przypadkami, stosując w leczeniu próchnicy najnowsze metody. Nie zmienia to faktu, że zanim pacjent zjawi się w gabinecie, często cierpi z powodu uciążliwego bólu zębów. Warto pamiętać, że tabletki to jedynie doraźna pomoc. Lepszą opcją jest jak najwcześniejsze odwiedzenie dobrej kliniki (np. Stomatolog Wolsztyn) w celu szybkiego podjęcia leczenia. Zaawansowana próchnica może skończyć się nie tylko stratą zęba, ale również licznymi powikłaniami. Przykładem jest zapalenie mięśnia sercowego, nerek, zatok, jelit,  wątroby i opon mózgowych. Nie można zatem bagatelizować problemu. Zaatakowany próchnicą ząb wymaga interwencji specjalisty, nawet jeśli choroba nie wywołuje jeszcze bólu.

Schorzenia w obrębie dziąseł i przyzębia

Kolejna grupa chorób, z którymi często stykają się dentyści, dotyczy dziąseł i przyzębia. Mowa tu choćby o paradontozie, czyli przewlekłym stanie zapalnym. Problem spowodowany jest zwykle infekcją bakteryjną, której źródłem najczęściej bywa nieodpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej. Jak podkreślają specjaliści, których zatrudnia Klinika dentystyczna Wolsztyn, paradontoza objawia się występowaniem kamienia nazębnego, co po pewnym czasie może prowadzić do szeregu bardzo nieprzyjemnych objawów (opuchlizna, ból, nadwrażliwość, sącząca się ropa i krew). Dentysta Wolsztyn posiada doświadczenie w leczeniu również tego typu nieprawidłowości. Z pewnością nie można odwlekać decyzji o wizycie u stomatologa. W przeciwnym razie stany zapalne dziąseł i przyzębia mogą zwiększać ryzyko wystąpienia udaru, zawału serca czy ostrej niewydolności nerek.

Grzybice i afty

Na koniec trzeba wspomnieć o nieprawidłowościach, które pojawiają się niezwykle często, ale nie zawsze są traktowane jako powód wizyt u dentysty. Warto jednak udać się w odpowiednie miejsce (jak Stomatolog Wolsztyn) w celu skonsultowania problemu ze specjalistą. Grzybice i afty, wywoływane przez wiele czynników (m.in. brak higieny, słaba odporność, zmęczenie, zła dieta) objawiają się głównie bolesnymi owrzodzeniami na dziąsłach, obrzękami i charakterystycznym nalotem. Kliniki stomatologiczne, takie jak Dentysta Wolsztyn, z pewnością pomogą znaleźć rozwiązanie na tego typu problem.