pierwszy telefon komórkowy

Kto wynalazł telefon – krótka historia tego urządzenia

Technologia

W dzisiejszych czasach chyba nikt nie wyobraża sobie naszej codzienności bez telefonów – szczególnie bez telefonów komórkowych. Ich funkcje zmieniły się mocno na przestrzeni ostatnich lat, dzisiaj nie służą one jedynie do odbierania połączeń oraz wiadomości, ale przede wszystkim do korzystania z rozmaitych aplikacji mobilnych. Dla młodego pokolenia czymś zupełnie niewyobrażalnym jest fakt, że jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie komórki nie było wcale zjawiskiem powszechnym. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o historii telefonów, to idealnie trafiłeś – ten tekst powstał właśnie z myślą o takich dociekliwych osobach. Serdecznie zapraszamy Cię do jego lektury!

Kto wynalazł telefon? Kto wymyślił telefon?

Zanim na świecie pojawiły się telefony komórkowe, to najpierw ogromną popularność zdobyły oczywiście klasyczne i tradycyjne telefony. Dużo osób nie ma jednak kompletnie pojęcia komu to zawdzięczamy oraz kiedy dokładnie miało to miejsce. Kto wymyślił telefon? Za wynalazcę telefonu uznaje się Aleksandra Grahama Bella, który opatentował swój wynalazek w 1876 roku. Warto dodać, że Bell nie poprzestał jedynie na opatentowaniu swojego telefonu. Założył on bowiem całe przedsiębiorstwo produkcyjne, dzięki czemu telefon stał się popularny i bardziej dostępny.

Pierwszy telefon komórkowy – kto wynalazł telefon komórkowy?

Tradycyjny telefon jest, więc znany ludzkości już od bardzo dawna. Co prawda w dzisiejszych czasach jest on zdecydowanie rzadziej używany i można powiedzieć, że powoli odchodzi on już do lamusa. Nie można powiedzieć tego o telefonach komórkowych, które na stałe zadomowiły się już w codzienności praktycznie każdej osoby na świecie. Próby stworzenia tak popularnej dzisiaj komórki trwały bardzo długo i zaczęły się już w latach 40 XX wieku. W 1956 roku szwedzka firma Ericsson zaprezentowała pierwszy telefon komórkowy. Niczym nie przypominał on dzisiejszych smartfonów – był to około 40-kilogramowy telefon, który wyglądem zbliżony był do walizki. Jeżeli chodzi o jego cenę to w zasadzie była ona zbliżona do ceny, którą trzeba zapłacić za nowe auto. Nic, więc dziwnego, że komórka w takiej formie nie mogła zdobyć zbyt wielkiej popularności ani uznania. Dlatego za wynalazcę telefonu komórkowego uznaje się Martina Coopera, który stworzył go dla firmy Motorola. Ten model był zdecydowanie mniejszy i bardziej poręczny, a jego cena bardziej przystępna. Telefon komórkowy w takiej formie można było zakupić w USA od roku 1983. Oczywiście od tego czasu zmienił on zdecydowanie i swój wygląd i swoje przeznaczenie.