youtube

Gdzie znaleźć ulubioną muzykę?

Technologia

Wiele osób uwielbia słuchać piosenek ulubionych artystów i oglądać ich teledyski czy nagrania wideo np. z koncertów. Dostęp do muzyki jest dziś niemal nieograniczony. Możliwe jest słuchanie jej w radio i telewizji, odtwarzanie w serwisach streamingowych, a nawet pobieranie piosenek z YouTube.

Media i nośniki

W ubiegłym stuleciu odtwarzanie muzyki ograniczało się głównie do słuchania radia i oglądania w telewizji programów muzycznych, koncertów, festiwali. Z biegiem lat miłośnicy piosenek inwestowali także w sprzęt grający oraz kupowali kasety i płyty ulubionych artystów. Dziś media wciąż stanowią jeden z najpopularniejszych sposobów docierania do słuchacza. Mnóstwo ludzi chętnie włącza radiowe stacje muzyczne, np. w czasie podróży autem, w drodze do pracy, podczas relaksu czy wykonywania obowiązków domowych. Wiele osób kolekcjonuje też płyty – nie tylko CD, ale również winyle, które kilka lat temu stały się niezwykle popularne. Nie można jednak zapominać, że radio i telewizja to nie wszystko. Ogromne możliwości daje dziś internet, który staje się głównym medium.

Odtwarzanie i pobieranie piosenek z YouTube

Wiele osób, szukając danego utworu muzycznego, zaczyna od serwisu YouTube. Na stronie można obejrzeć sporo nagrań niemal każdego, nawet mniej znanego artysty. Ciekawą opcją jest też pobieranie filmów z YouTube, np. koncertów, wideoklipów, wywiadów z muzykami. W ten sposób fani mogą korzystać z plików także będąc offline, czyli nie posiadając w danej chwili dostępu do internetu. Pobieranie treści z YouTube nie jest łamaniem praw autorskich ani kradzieżą, o ile pliki nie zostaną wykorzystane w celach zarobkowych. Nagrań takich nie można też przekazywać innym osobom ani publikować na żadnej stronie internetowej, w audycji czy wydawnictwie. Sposobów na pobieranie filmów z YouTube jest kilka – to między innymi kupienie abonamentu w serwisie (YouTube Premium) lub skorzystanie z bezpłatnych wtyczek, witryn lub aplikacji. Każda z metod jest prosta i nie powinna przysparzać problemów w obsłudze.

Serwisy streamingowe

Oglądanie i pobieranie treści z YouTube bije dziś rekordy popularności, ale ogromne zainteresowanie zyskały także serwisy streamingowe. Na portalach takich można słuchać pojedynczych piosenek, płyt w całości lub stworzonych playlist. Serwisy streamingowe, podobnie jak YouTube, to bardzo szeroka baza nagrań. Oferta takich stron powinna zadowolić każdego miłośnika muzyki. Wiele z takich stron nie tylko udostępnia utwory i klipy, ale daje też szansę na podzielenie się własnymi nagraniami. W ten sposób początkujący artyści mogą wypromować swoją twórczość.