ogień, sprzęt do gaszenia ognia

Systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Technologia Przemysł

Każdy budynek przeznaczony do użytku przez ludzi musi spełniać określone normy. Narzucone odgórnie normy mają na celu zwiększanie zabezpieczenia p.poż, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo ludzi przebywających w budynku.

Odpowiednie zabezpieczenie budynku to podstawa

Coraz częściej zdarza się, że budynki przeznaczone do użytku komercyjnego muszą być wyposażone w odpowiednie systemy przeciw pożarowe.

Systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych mają za zadanie przede wszystkim skuteczne przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się ognia w przypadku pożaru. Oznacza to, że niejednokrotnie zabezpieczenia p.poż tworzą rozbudowane systemy składające się z wielu rodzajów zabezpieczeń.

Rodzaje zabezpieczeń przeciwpożarowych

Na rynku spotkać można różne systemy przeciw pożarowe. W zależności od rodzaju budynku konieczne jest zastosowanie danego rodzaju zabezpieczeń. Kluczowym rozwiązaniem są systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych informujących ludzi o niebezpieczeństwie. Sprawdzają się one szczególnie na dużych halach lub w budynkach o sporej liczbie pomieszczeń.

Niezmiernie istotne jest zapewnienie odpowiedniej drogi ewakuacyjnej. Niejednokrotnie na takiej drodze stosowane są klapy oddymiające. Mają one za zadanie tworzenie specjalnych stref wolnych od dymu. Strefy takie umożliwiają bezpieczną drogę do wyjścia bez ryzyka zatrucia się toksynami znajdującymi się w dymie.

Oprócz klap oddymiających niezmiernie istotne jest użycie odpowiedniej jakości awaryjnego oświetlenia. To właśnie to oświetlenie będzie wskazywało osobom uciekającym przed pożarem najbezpieczniejszą drogę do wyjścia.

Równie ważnym elementem systemów przeciwpożarowych są gaśnice umieszczone w odpowiednich miejscach. Umożliwiają one ugaszenie pożaru, zanim ulegnie on rozprzestrzenieniu. W wielu budynkach stosuje się również systemy zraszające. Ich zadaniem jest nie tyle zgaszenie ognia, ile chłodzenie elementów konstrukcyjnych hali.

Obecnie nowoczesne budynki wyposażone są w najróżniejsze systemy zabezpieczeń p. poż. Systemy takie zwiększają szansę na bezpieczną ewakuację ludzi znajdujących się wewnątrz budynku. W końcu życie ludzkie jest najważniejsze. Niejednokrotnie zdarza się, że właściciele firm inwestują w nowoczesne systemy zabezpieczeń, mimo że nie mają takiego obowiązku wynikającego z przepisów.