dentysta, stomatolog, dbanie o zęby

Sposoby finansowania leczenia stomatologicznego

Zdrowie i uroda

Ból zęba i konieczność jego leczenia potrafią zaskoczyć. Szczególnie dzieje się tak w sytuacji, gdy nie chodzi się profilaktycznie do dentysty. Niestety koszty leczenia stomatologicznego są dosyć wysokie ze względu na konieczność używania precyzyjnego sprzętu, wysokiej jakości komponentów oraz leków i substancji znieczulających. Niestety w wielu przypadkach ból zęba zaskakuje w najmniej spodziewanym momencie. Jak poradzić sobie z finansowaniem leczenia? Czy klinika dentystyczna Toruń pozwoli na rozłożenie płatności na raty? A może lepiej poszukać, który dentysta Toruń ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia?

Refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia

Jedną z możliwości pokrycia kosztów leczenia, jakie wykona stomatolog Toruń jest skorzystanie z refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie każda klinika dentystyczna Toruń ma jednak podpisany odpowiedni kontrakt. Dlatego, przy poszukiwaniu odpowiedniego specjalisty, należy wziąć to pod uwagę. Kolejnym czynnikiem do rozważenia jest fakt, że dentysta Toruń wykorzystuje wtedy najtańsze, refundowane materiały, oraz nie wykonuje znieczulenia przy każdym typie zabiegów. Wielką zaletą jest jednak to, że do normalnego typu zabiegów nie trzeba, w tym przypadku, dopłacać z własnej kieszeni. Niestety użyte materiały niszczą się szybciej w porównaniu do tych lepszej jakości – należy to wziąć pod uwagę i planować częstsze wizyty profilaktyczne w gabinecie dentystycznym. Oczywiście, aby skorzystać z tej formy finansowania trzeba być ubezpieczonym przez narodowego ubezpieczyciela.

Finansowanie prywatne

Leczenie, które wykona dentysta Toruń może być również w całości lub części sfinansowane z własnych środków. Częstą formą jest również ubezpieczenie prywatne. W takim przypadku pacjent może wybrać wyższą jakość używanych materiałów, jest również znieczulany w każdej koniecznej sytuacji – nie tylko wtedy, gdy jest to refundowane. Zwiększa to znacząco komfort leczenia stomatologicznego, ale niestety kosztuje więcej.

Co wpływa na koszty leczenia stomatologicznego?

Na finalny koszt leczenia stomatologicznego wpływa wiele czynników. Wykorzystywany sprzęt ulega zużyciu, a kompozyty używane do wypełniania ubytków różnią się ceną w zależności od ich jakości. Dlatego trudnym jest porównywanie stomatologów, lub klinik w kategoriach kosztów. Praca na różnych typach substancji sprawia, że dopiero finalny kosztorys leczenia będzie ostateczny. A nawet on może ulec zmianom po rozpoczęciu terapii. Dobrze jednak poznać szacunkowy kosztorys przed rozpoczęciem leczenia.